Zmiana profilu zawodowego

Najczęściej zmiana proflu zawodowego wiąże się z długotrwałym planowaniem i przygotowaniami. Spójrzmy prawdzie w oczy – tylko nieliczni mają szansę na znalezienie idealnej pracy bez problemów, wyrzeczeń i poświęceń.

Jeśli myślisz o nowej karierze, dobrze przemyśl swoją motywację i konsekwencje takiej decyzji. Ważne jest staranne zaplanowanie działań, dzięki którym ostatecznie zmienisz swoje marzenia w rzeczywistość.

Cpl Jobs opracował kilka zagadnień, których rozważenie pomoże Ci w podjęciu decyzji dotyczącej nierzadko radykalnych zmian w karierze zawodowej.

Dlaczego rozważasz zmianę ścieżki kariery?


To podstawowe pytanie i pierwsza rzecz, nad którą trzeba się zastanowić. Czy w grę wchodzą wewnętrzne kwestie związane z Twoją aktualną pracą? Czy ma to związek ze znudzeniem firmą, obowiązkami, współpracownikami? Czy na obecnym stanowisku brakuje Ci wyzwań? Nie układa Ci się z szefem lub kolegami z pracy? Być może Twoją sytuację zawodową zmieniłby awans albo przeniesienie do innego działu?

I jeszcze jedna, bardzo istotna kwestia - czy jesteś pewnien, że zmiana ścieżki kariery wpłynie na poprawę nieodpowiadających Ci warunków?

Jakie są Twoje priorytety?


Jednym ze sposobów na podjęcie decyzji, czy lepsza dla Ciebie będzie zmiana ścieżki kariery czy też trzymanie się dotychczasowych wyborów zawodowych, jest zastanowienie się nad tym, jakie wartości są dla Ciebie istotne. Czy jest to rodzina, równowaga między pracą a życiem prywatnym, standard życia? Kariera i wszelkie zmiany w sferze zawodowej mają na nie niemały wpływ.

Znaj swoją wartość


W sytuacji zmiany ścieżki kariery niezwykle ważna jest świadomość swoich mocnych stron, umiejętności i kwalifikacji. Czy możesz przenieść je na nowy grunt? Czy posiadasz cechy, które pozwolą Ci odnieść sukces w nowych realiach zawodowych? To, jak Twoja przeszła i obecna kariera może wpłynąć na przyszłe plany zawodowe będzie miało duże znaczenie w ustaleniu, czy odnajdziesz się na nowym stanowisku.

Strach przed zmianą jest normalny


Wkraczanie na nieznane terytoria zawsze budzi lęk. Duże zmiany – nawet te oczekiwane - oznaczają duże emocje. Jeśli perspektywa zmiany kariery i podjęcia kroków, które mają do niej doprowadzić, jest dla Ciebie zbyt stresująca, zastanów się, czy potencjalna nowa praca jest tego warta.

Nie ulegaj presji otoczenia


Znajomi i rodzina mają zazwyczaj wiele do powiedzenia, gdy w grę wchodzą cudze wybory zawodowe. Jeśli rozważasz zmianę ścieżki kariery tylko dlatego, że tego życzyliby sobie Twoi krewni, dobrze się zastanów, zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję. Ważne jest obranie drogi zawodowej, która możliwie w jak największym stopniu będzie odpowiadała Twojej osobowości i cechom charakteru. Nie zmieniaj też pracy wyłącznie dlatego, że Twoi przyjaciele realizują się w modnym i dobrze płatnym sektorze. Zanim podejmiesz decyzję o podążaniu „za stadem” zastanów się, czy dobrze pasujesz do zawodowych wyzwań, które czekają Cię na nowym stanowisku.

Pieniądze to nie wszystko


Zawsze istnieje pokusa, by rozpocząć karierę w dobrze płatnym sektorze rynku, ale warto mieć świadomość, że może wiązać się to ze sporymi poświęceniami. Oczywiście są osoby zajmujące dobrze płatne stanowiska, które czują się w swoim zawodzie niezwykle komfortowo, ale najczęściej ten rodzaj pracy niesie ze sobą konieczność wyrzeczeń - z wysoką płacą wiążą się długie godziny ciężkiej pracy i olbrzymia odpowiedzialność.

Z drugiej strony, jeśli Twoja wymarzona praca wiąże się z obniżeniem zarobków, zastanów się, czy będziesz mógł utrzymać standard życia, do którego przywykłeś. Pieniądze to nie wszystko, jednak nie są zupełnie bez znaczenia.

Bądź elastyczny


Jeśli przez wiele lat podążałeś tą samą ścieżką kariery, najprawdopodobniej dostałeś już kilka możliwości awansu, podwyżkę i osiągnąłeś pewien określony status zawodowy. Bardzo często zmiana ścieżki kariery pociąga za sobą zmianę tej nierzadko przyjemnej i ustabilizowanej sytuacji. Musisz liczyć się z koniecznością zaczynania od najniższych pozycji w zawodowej hierarchii. Potrzeba elastyczności, żeby przystosować się do zmiany tego rodzaju. Zaczynanie od podstaw wymaga przyzwyczajenia się nie tylko do nowego – najczęściej dużo niższego – wynagrodzenia, ale także nowych stosunków zawodowych z przełożonymi i podwładnymi.

Środowisko pracy


Zmiany w planach zawodowych często wiążą się ze zmianą środowiska i charakteru pracy. Warto zastanowić się, jak zmiana ścieżki kariery wpłynie na ten aspekt Twojego życia – czy będziesz zmuszony częściej podróżować? Będziesz pracował w odosobnieniu lub ze znacznie większą ilością osób, niż do tej pory? Jeśli zamierzasz zostać feelancerem, zastanów się, czy praca w domu będzie Ci odpowiadała?

Doświadczenie zawodowe


Zdarza się, że zmiana pracy wiąże się z koniecznością podjęcia wielu zakrojonych na szeroką skalę przedsięwzięć, takich jak dodatkowe szkolenia i studia. Zanim zdecydujemy się w nie zainwestować, dobrze jest zdobyć nieco praktyki zawodowej w sektorze, który nas interesuje. Kilka tygodni lub miesięcy pracy w nowym zawodzie ułatwi nam podjęcie decyzji o ewentualnej zmianie. Jeśli utwierdzimy się w naszych przekonaniach odnośnie zmiany ścieżki kariery – dodatkowe doświadczenie w CV będzie atutem.

Zmiany nie zachodzą z dnia na dzień


Nie od razu Rzym zbudowano! Nie zmienisz swojej ścieżki zawodowej z dnia na dzień. Na to potrzeba czasu – bądź gotowy na co najmniej sześciomiesięczne przygotowania. Ten okres może się dodatkowo wydłużyć, jeśli musisz przejść szereg specjalistycznych szkoleń lub ukończyć dodatkowe studia.

Poszukaj wsparcia


Do zmiany profilu zawodowego często prowadzi długa i wyboista droga. Przygotuj się na wzloty i upadki, a także ślepe uliczki. To zdecydowanie jeden z tych momentów, kiedy wsparcie bliskich osób bardzo Ci się przyda.

Wybierz odpowiednią agencję rekrutacyjną


Wiele firm korzysta z usług agencji rekrutacyjnych, dlatego ważne jest znalezienie takiej, która często rekrutuje na interesujące nas stanowiska i dla interesujących nas firm. Twoja przyszłość może leżeć w rękach konsultanta, więc z pewnością warto wybrać takiego, który spełni Twoje oczekiwania i doceni Twoje kwalifikacje.