Rekrutacja krok po kroku

Szukasz pracy? Zadbaj o to, by dobrze przygotować się do procesu rekrutacji. CV, list motywacyjny, rozmowa rekrutacyjna – na ich podstawie rekruterzy zdecydują, czy jesteś odpowiednim kandyatem na stanowisko, o które się ubiegasz.

O czym pamiętać, żeby dobrze wypaść podczas rekrutacji? Oto kilka naszych wskazówek:

Przygotuj dobre CV


Przygotowanie CV to pierwszy krok na drodze do nowej pracy. Jakie informacje powinny się w nim znaleźć?

Zamieść w nim dane kontaktowe – numer telefonu, adres i e-mail. Poszukując pracy najlepiej posługiwać się e-mailem składającym się z imienia i nazwiska. Pamiętaj, by zaprezentować się możliwie jak najbardziej profesjonalnie.

Opisując swoje doświadczenie zawodowe, wymień dotychczasowe miejsca zatrudnienia w kolejności chronologicznej, zaczynając od najbardziej aktualnego. Awans w ramach jednej firmy traktuj jak osobną posadę i stwórz dla niej odrębny opis. Pamietaj o wpisaniu dokladnych dat.

Opisując swoje obowiązki i umiejętności zwróć szczególną uwagę na te, które mogą zainteresować Twojego nowego pracodawcę. Twoje doświadczenie musi zwrócić uwagę rekrutera.

Przy każdym z opisywanych doświadczeń wymień 2 lub 3 najważniejsze osiągnięcia zawodowe.. Uważaj jednak, żeby opis osiągnięć nie zdominował opisu pełnionych obowiązków.

Oprócz treści życiorysu, ważny jest jego wygląd. CV powinno być przejrzyste i utrzymane w formalnym stylu. Zadbaj o dobór odpowiednich fontów i odpowiednią ilość wolnej przestrzeni – CV nie powinno sprawiać wrażenia przeładowanego informacjami. Pamiętaj, nie ma jednego, uniwersalnego wzoru CV.

Każda sekcja powinna posiadać odpowiedni, widoczny nagłówek.

Używaj wypunktowań i rozmieść tekst tak, by był bardziej czytelny i przejrzysty.

Sprawdź poprawność napisanego tekstu – upewnij się, że nie ma w nim błędów ortograficznych, gramatycznych ani literówek.

Napisz list motywacyjny


List motywacyjny jest uzupełnieniem CV. W nim możesz rozwinąć ogólne informacje zawarte w życiorysie i opowiedzieć o swojej motywacji.

Co powinno znaleźć się w liście motywacyjnym?

Nawiąż do oferty, na którą aplikujesz. Napisz, gdzie ją znalazłeś i kiedy mógłbyś rozpocząć pracę.

Napisz też, dlaczego oferta wydała Ci się interesująca i dlaczego zdecydowałeś się wysłać aplikację właśnie do tej firmy.

Ostatni paragraf powinien być podsumowaniem Twoich kwalifikacji zawodowych. Napisz, jak firma może skorzystać zatrudniająć właśnie Ciebie i wymień swoje umiejętności, które mogą wydać się pracodawcy atrakcyjne.

Bądź gotowy na pierwszy kontakt telefoniczny


Jeśli Twoje CV zainteresuje pracodawcę, możesz spodziewać się telefonu od niego. Bardzo często zanim zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, osoba odpowiedzialna za rekrutację będzie chciała przeprowadzić z Tobą rozmowę telefoniczną, która pozwoli jej wstępnie zweryfikować Twoje doświadczenie.

Jeśli potencjalny pracodawca zadzwoni do Ciebie w nieodpowiednim momencie, przełóż rozmowę na inny termin.

Zadbaj o to, by Twój głos brzmiał spokojnie i przyjaźnie. Unikaj gadulstwa.

Nie spiesz się z odpowiedziami, zawsze warto zastanowić się nad zadanym pytaniem.

Poznaj swojego pracodawcę


Niezależnie od tego, na jakim etapie rekrutacji jesteś, warto dowiedzieć się czegoś o swoim potencjalnym pracodawcy i rynku, na którym funkcjonuje. Ważne jest, żeby zapoznać się z obszarem działalności firmy, poznać jej historię, usługi i kulturę korporacyjną. Najczęściej informacje te znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej firmy, możesz dodatkowo posiłkować się innymi publikacjami znalezionymi w sieci i w prasie. Zapoznaj się też z wymaganiami dotyczącymi stanowiska, na które aplikujesz. Im więcej wiesz, tym lepsze wrażenie zrobisz na potencjalnym pracodawcy. Zadasz też więcej trafnych pytań, które będą świadczyć o Twoim profesjonalizmie i zaangażowaniu

Przygotuj się do spotkania


Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej jest równie ważne jak ona sama. Oprócz zdobycia podstawowych informacji na temat firmy, do której aplikowałeś, zadaj sobie kilka pytań na temat własnych motywacji i umiejętności:
  • Jakie są Twoje cele i aspiracje?
  • Jakie posiadasz umiejętności i co jest Twoją mocną stroną?
  • Dlaczego jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko?
  • Co możesz wnieść do nowej firmy?
  • Czy posiadasz cechy, których szuka Twój potencjalny pracodawca?
  • Możesz także odwiedzić jedną z firm profesjonalnie zajmującą się rekrutacją i poprosić o kilka wskazówek, które przydadzą się podczas rozmowy.

Bądź profesjonalistą podczas rozmowy kwalifikacyjnej


Na rozmowę warto przyjechać odrobinę wcześniej – daj sobie nieco czasu na przypomnienie i podsumowanie tego, czego dowiedziałeś się podczas przygotowań do rozmowy.

Pamiętaj o odpowiednim ubraniu – postaw na klasyczną elegancję, unikaj rzucających się w oczy wzorów i elementów garderoby, które mogą wydać się nieprofesjonalne. Odpowiedni dobór stroju to ważna informacja dla pracodawcy – świadczy o tym, że przygotowałeś się do spotkania i poważnie podchodzisz do rekrutacji.

Podczas rozmowy staraj się zachowywać sympatycznie i na luzie. Osoby miłe i przyjacielskie są postrzegane jako takie, które z łatwością odnajdą się w nowej firmie – jest to zdecydowany atut.

Uważnie słuchaj swojego rozmówcy.

Mów o sobie z pewnością, ale skromnie. Nie zawyżaj, ale też nie zaniżaj swoich kwalifikacji i umiejętności.

Podczas rozmowy opowiadaj o konkretnych dokonaniach i osiągnięciach – da to Twojemu rozmówcy najlepszy obraz Twoich faktycznych umiejętności i kompetencji.

Nawiąż kontakt wzrokowy z rozmówcą – najlepiej już w momencie powitania.

Obserwuj rozmówcę i staraj się rozpoznawać jego pozytywne reakcje.